www.FORMANOWICZ.pl

Formanowiczowie z Wielkopolski - historia rodziny

O autorze i jego stronieWitam serdecznie wszystkich odwiedzających moją stronę !

Strona, którą Państwo przeglądacie została stworzona w 2005 r. jako miejsce przekazywania i gromadzenia informacji o wynikach moich badań genealogicznych nad dziejami Formanowiczów z Wielkopolski. Celem jaki przyświeca mi od pierwszych dni istnienia tej strony, jest zebranie informacji i wspomnień rodzinnych zgromadzonych przez wiele osób i pokoleń, oraz rozproszonych po wielu bibliotekach i archiwach. Chciałbym tym sposobem przedstawić żyjącym, a może i tym co przyjdą później, dzieje Formanowiczów, Furmanowiczów i Fórmanowiczów - rodem z Wielkopolski. Po wielu latach badań jestem coraz bardziej przekonany o słuszności idei, która legła u podstaw założenia tej witryny: wszyscy Formanowiczowie (Fó-, Fu-), żyjący w Wielkopolsce do II wojny światowej, stanowili jedną rodzinę. Jednocześnie zdaję sobie sprawę z tego, że zebranie informacji o rodzinie z ponad 300. lat jej istnienia, to praca na lata, może dziesięciolecia. Ale mam nadzieję, że pasji mi - i nie tylko mi, bo i współtworzącym te stronę - wystarczy !

Strona internetowa www.formanowicz.pl jest w permanentnej modernizacji i rozbudowie. Niemal codziennie coś zmieniam i dodaję. Już w tej chwili (16.06.2006), po sześciu miesiącach od powstania, zajmuje ponad 40 MB [18.07.2011 - 458 MB], a mam nadzieję, że jej zawartość będzie szybko rosła. Miejsca w każdym razie na pewno wystarczy ! W związku z tym, z chęcią i bez problemów, umieszczę na niej dokumenty, zdjęcia i inne archiwalia, a także wspomnienia i biografie, które uznacie Państwo za godne pokazania i w ten sposób uwiecznienia.

Witryna niniejsza jest całkowicie bezpłatna. Pomimo, że uzyskanie dużej części informacji genealogicznych, zebranych na tej stronie, wymagało poniesienia niemałych nakładów finansowych, a utrzymanie domeny i strony także kosztuje, nie przewiduję jakichkolwiek opłat za korzystanie ze zgromadzonych tu informacji. Nie przewiduje też (chyba że rodzina uzna to za celowe) konieczności logowania się do całości bądź części zasobów. Informacje o których mówię, są wprawdzie bezpłatne, lecz nie bezosobowe. Dane dotyczące osób żyjących są ich własnością, informacje o osobach zmarłych są własnością rodzin, a wszelkie inne – nie opatrzone autorstwem – należą do mnie i chciałbym, aby takimi pozostały. Jeszcze jedna uwaga w tej kwestii – nie kupuje informacji od osób prywatnych. Spotkałem się z propozycję, bym kupił od pewnej osoby wspomnienia o jej dziadku. Chodziło o zdjęcia i dokumenty świadczące o udziale w walkach o niepodległość itp. Bezczelność i ohyda tej propozycji poraża mnie do dziś ! Opłaty za informacje, które ponoszę dotyczą wyłącznie archiwów i bibliotek. Jeśli ktoś chce się ze mną podzielić wspomnieniami rodzinnymi, to czyni to wyłącznie bezpłatnie.

Nie jestem z wykształcenia ani historykiem – genealogiem, ani informatykiem - „webmasterem”, dlatego z góry przepraszam za niedociągnięcia, i to te merytoryczne – dotyczące zagadnień historycznych, jak i formalne – w działaniu i wyglądzie strony internetowej. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi, spostrzeżenia i sugestie dotyczące zarówno pierwszych, jak i drugich.


Copyright © Mariusz Formanowicz, 2005 - 2013
Kontakt: mariusz [at] formanowicz.pl