www.formanowicz.pl [start]


Kartki pocztowe wysyłane przez Pelagię Formanowicz w okresie przed i w trakcie I-wojny swiatowej.


Adresatką wszystkich kartek była:


St. Kortylewicz 

Berlin N.W

Huttenstr. 4 


Krobia

Krobia 1.10.... , 

[dbz P. Formanowicz, Kroben, Pfarrstr.1 (ul. Farna)]

                                                                

Kochana Stasiu

„Nadesłane pocztówki od Ciebie i z załącznikami pozdrowieniami odebrałam za które serdecznie dziękuje. Koch. Stasiu. Proszę Cię przyśli mi te piniądze bo nie wiem kiedy do Berlina przyjadę. Święta szczęśliwie zdrowo my przeżyli czego i od was się spodziewam. Państwo już w Krobi jutro bedzie pan odjerzdać a pani jeszczy zostanie. Zakonczam moich parę słów pozdrowieniem dla rodinom wszystkich przesyła Pelasia.”

bez daty (Wielkanoc)


„Zdrowych i wesołych Świąt życzy wam wszystkim Pelasia. Jeno się nie przejedz. Co nowego w Berlinie. Z milem Pozdrowieniem  Pelasia.

bez daty


„Kochana Stasiu!. Do noszę Ci że mąke dwie paczki Ci wysłałam proszę napisz mi jak odbierzesz alle w linie i nie wypisuj tak okolicznie bo ja już (?) będę wiedzieć (wszystko w porządku) puzni Ci  M(?) na piszę sprzedej jak to myślisz jeno do nikogo nic nie mów. W Krobi nic nowego. Pozdrowienia dla wszystkich do widzenia  Pelasia

Die Hochbahn-Katastrophe zu Berlin

am 26 Sept. 1908

bez daty.


„Kochano St. Proszę Co wedle tych bluzek to proszę nie dawaj Józi do zaniesi bo bym mogła znów za bluzką gwizdać ty zanies ją sama proszę Cię bardzo raz jeszcze Pelasia”.


(oryginały pocztówek w zbiorach rodzinnych potomków Adresatki)