Formanowiczowie z Wielkopolski

ppor. Wacław Formanowicz

*19-09-1886 Gostyń 
(data i miejsce urodzenia)
+08-02-1953 Radom 
(data i miejsce zgonu /miejsce pochówku/)
Rodzice:
Związki:
Rodzeństwo:
Podstawowe informacje o osobie:
Zawód wykonywanyurzędnik państwowy i oficer WP
Wykształcenieśrednie
UlicaWspólna 29 m. 8
MiejscowośćWarszawa
Zdarzenia:
LPDataNazwa
1od 1905 do 1918 Karta meldunkowa m. Poznania
RODZICE : Józef i Gertruda z d. Lis Wenzel (Wacław) Formanowicz, robotnik, ur. 24.09.1886, wyznanie: katolik, miejsce urodzenia: Gostyń
ZAMIESZJANIE: Dn. 27.6.1905 r. zamieszkał w Poznaniu przybywszy „aus Kommendoria” czyli z Komadorii* [dalej skrót o nieznanym znaczeniu] przy ulicy Breitestrasse 14 [dziś ul. Wielka], u Kujawiaka.
Dn. 30.02.1906 r. zamieszkał przy Halle 49 [zapewne chodzi o „Halleweg” - obecnie ul. Kazimierza Szałasa na Jeżycach].
Dn. 2.03.1907 r. przy Bülowstrasse 3 [dziś ul. J. Kilińskiego], u Hensela.
Dn. 24.01.1908 r. wyjechał do Gostynia.
Dn. 10.09.1918 r. „zrk” [skrót oznaczający „zurück” – z powrotem] zamieszkał w Poznaniu przy ul. Wiesenstrasse 8 [dziś ul. Łąkowa], u Hensela.
Dn. 6.11.1918 „o w s” [skrót, który prawdopodobnie oznacza „ohne Wohnsitz”, czyli bez miejsca zamieszkania] – opuścił Poznań (?) na niecałe dwa miesiące przed wybuchem powstania wielkopolskiego.
===============
(*) - Komandoria - niewielka część Poznania, obejmująca obszar pomiędzy Śródką na zachodzie a Jeziorem Maltańskim na południu. Nazwa pochodzi od komandorii Kawalerów Maltańskich, która mieściła się w tamtejszym Kościele Św. Jana Jerozolimskiego za murami.
KEL (k. 948, 949)
21920 Udział w wojnie polsko-bolszewickiej [?]
Wacław Formanowicz w stopniu ppor. został dowódcą 3-kompanii 1-batalionu w 205-ochotniczym pułku piechoty, organizowanym w lipcu 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wymieniony został na str. 6 monografii:
"Historja 205 pułku piechoty ochotniczej im. Jana Kilinskiego";
Autorzy: Bernard Stanisław Mond, Jan Gintel;
Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy: 1932.
Uwaga: dokumenty uzyskane z Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie potwierdziły tożsamość osoby.

Szczegóły informacji zawartych w w/w książce a także krótką biografię Wacława opartą na dokumentach z CAW, przedstawiono w opracowaniu, do którego link znajduje się poniżej.
 
3od 07-1922 Dalsze informacje
Nie ujęty w żadnym z Roczników Oficerskich, począwszy od 1924 r.
426-02-1949
Radom 
Małżeństwo (II)
W 1949 roku ożenił się z wdową Salomeoą z d. Kucharek. Zmarł cztery lata później w Radomiu
Zdjęcia:
   
Strony WWW:
Źródła:
Urząd Stanu Cywilnego w Gostyniu, 293/1886, dot. urodzenia [akt prawny]
Gostyń, księgi metrykalne parafii rzymsko-katolickiej, 133/1886, dot. chrztu [akt prawny]
Gostyń, poz. 133/1886;
VENCESLAUS [Wacław], ur. 19 września 1886 r. o godz. 7, ochrzczony dn. 4 października 1886 r. Rodz.: Josephus FORMANOWICZ (sutor), Gertruda Lis; Chrzestni: Joannes Formanowicz – magister de Siemowo, Catharina Formanowicz – uxor sutoris de Gostyń [z d. Cichoszewicz].

Warszawa, parafia rzymskokatolicka pw. św. Aleksandra, Księgi metrykalne, poz. 360, dot. małżeństwa [akt prawny]
Działo się w Warszawie, w Kancelarji parafji Św. Aleksandra, dnia czternastego lipca tysiąc dziewięćset dwudziestego roku, o godzinie szóstej po południu. Wiadomo czynimy iż w obecności świadków: Stefana Olszewskiego rejenta i Bronisława Filipka, urzędnika, pełnoletnich, w Warszawie zamieszkałych, w dniu dzisiejszym zawarte zostało religijne małżeństwo między WACŁAWEM FORMANOWICZEM, kawalerem, urzędnikiem liczącym lat trzydzieści cztery, urodzonym w Gostyniu, synem Józefa i Gertrudy z Lisów, małżonków Formanowicz, - i MARJĄ CHRZANOWSKĄ, wdową po Kazimierzu zmarłym w tysiąc dziewięćset drugim roku, kapitalistką, liczącą lat pięćdziesiąt trzy, pochodzącą z powiatu słupeckiego ziemi Kaliskiej, córką Tytusa I Emilji z Ulatowskich, małżonków Kotarskich, obojgiem zamieszkałych w Warszawie parafji tutejszej, przy ulicy Wspólnej pod numerem tysiąc sześćset czterdziestym siódmym. Małżeństwo to nie poprzedziła żadna zapowiedź, ponieważ od wszystkich trzech zapowiedzi nastąpiło zwolnienie, wydane przez Kurję Metropolitalną Warszawską z dnia wczorajszego za numerem trzy tysiące dziewięćset pięćdziesiątym. Nowożeńcy oświadczyli, że umowy przedślubnej nie zawierali. Obrzędu religijnego dopełnił ksiądz Romuald Pozowski wikariusz parafji tutejszej. Akt niniejszy po odczytaniu przez Nas, Nowożeńców i Świadków został podpisany. –
/-/ Wacław Formanowicz
/-/ Marja Chrzanowska
/-/ Stefan Olszewski notariusz
/-/ Bronisław Filipiak ref. Urz. Wojsk.
/-/ ks. Romuald Pozowski

http://www.formanowicz.pl/drzewo/zdjecia/zdjecie_18524.html

Radom, USC, 198/1949, dot. małżeństwa [akt prawny]

Serwis wygenerowano z programu "Drzewo genealogiczne II" | http://www.drzewo-genealogiczne.pl